Jack Russell Terrier chovatelská stanice - Jack Russell terrier kennel züchter

CZ DE EN jack russell teriér

NOVINKY  |  O NÁS  |  NAŠE FENY  |  NAŠI PSI  |  ŠTĚŇATA  |  ODCHOVY  |  KONTAKT  |  ODKAZY  |  GALERIE
PÉČE A ÚPRAVA SRSTI  |  O PLEMENECH  |  VÝROBNÍ SORTIMENT  |  PSÍ KRMIVA  |  PSÍ SALON  |  SPORT

jack russell teriér jack russell teriér

TRIMOVÁNÍ A PÉČE O SRST

DVA DRUHY SRSTI
Plemeno JRT se vyskytuje ve dvou základních variantách osrstění, hladké a drsné, obě se spolu „kříží“ i vystavují. Společným chovem vznikají následně různé mezistupně v typu srsti, od zcela hladkých psů, přes jemně „broken“, až po velmi výrazně hrubosrsté jedince. Všechny tyto druhy srsti jsou přípustné a žádný z nich by neměl být na výstavách preferován ani penalizován. Spojování hladkých jedinců s dsrnými je pro toto plemeno teriéra naopak velmi prospěšné a žádoucí. Jedním z důvodů je udržení kvality srsti a druhým zabránění ztráry cenného genetického potenciálu, jako se to stalo v případě jiných plemen, kdy se jednotlivé rázy od sebe před lety oddělily a chovají se bez výjimek zcela zvlášť.

VÝZNAM TRIMOVÁNÍ
Hrubá srst JRT má několik podstatných zvláštností a výhod. Nelíná tolik jako hladká varianta, respektive línající podsadu zachytávají delší pesíky, je samočistící a za neepříznivého počasí chrání psa proti chladu mnohem lépe než srst hladká. Drsná srst se však musí trimovat, aby se průběžně obnovovala a nezpůsobovala kožní problémy. V žádném případě se takový pes nesmí holit nebo radikálně střihat! Standard sice pro výstavní účely o žádné úpravě nehovoří, ale trimovaný pes vypadá zcela jistě lépe, než zarostlý . Navíc šikovnými triky je možné zvýraznit přednosti a trošku zakrýt nedostatky, které ten který konkrétní jedinec má. Na výstavě může dobrá nebo špatná úprava srsti ovlivnit konečné pořadí. V každém případě by se měl trimovat i pes, který se nevystavuje. Sami se staré srsti zbavit neumí, musíme jim tedy pomoci.

ZAČÍNÁME
Základními pomůckami pro trimování jsou: jeden řídký a jeden hustý trimovací hřeben (nůž), efilační nůžky, tzv.trimovací kámen (obyčejná pemza) a hřeben. Výborným nástrojem jsou i Vaše prsty. Úprava Jacka není složitá, i když začátky nemusí být vždy snadné. Ale nelekejte se a pusťte se do toho, neboť učený z nebe nespadl a jen cvičení dělá mistry! Přestože Vaše první větší úprava neskončí valně, nenechte se odradit, chybami se člověk učí. Dalšími pokusy postupně zjistíte, co Vašemu psu sluší a co ne, kde mu můžete nechat srst delší a odkud musí pryč!


POSTUP ÚPRAVY
1. Trup
Trup a zátylek trimujte řídkozubým trimovacím nožem tak, aby pes nebyl zarostlý, ale současně ne úplně holý. U barevnývh jedinců je třeba dát pozor na barevné plotny, ve kterých může být srst naprosto jiné kvality, než okolní bílá a necitlivým zásahem byste psovi udělali nehezkou „díru“ do kožichu. Otrimujte tedy nejdříve srst okolo a teprve následně začněte opatrně trimovat srst barevnou.


2. Zadní část těla, ocas a nohy
Poté je možné přejít na zadní část těla, kde se nejdříve vystříhá srst kolem konečníku, přečnívající chlupy z vnější strany ocasu, který je již před tím samozřejmě vytrimovaný a nakonec špičku ocasu střihem zakulatíte. Nakrátko zastřihněte také chlupové víry na stehnech, aby netvořily tzv. kalhotky a stehna rovněž protrhejte. Tlapy zastřihněte efilačními nůžkami dokulata, aby přerostlé chlupy netvořily tzv. zaječí packu a trimovacím nožem upravte srst na zápěstí, loktech a všude tam, kde je třeba.
úprava srsti jack russell teriéra úprava srsti jack russell teriéra
3. Hlava a krk
Dále pokračujte na hlavě, kde hustým trimovacím nožem důkladně vyškubejte přerostlé chlupy na temeni, čele a lících. Srst ponechejte na tlamě a trochu pod a nad očima, zde ji zastřihněte do žádaného tvaru efilačními nůžkami. Dobré je také prsty odstranit srst ze zvukovodů, kde by psovi mohla za čas začít dělat problémy. Z hlavy přejděte na krční partii, konkrétně kolem hrdla, kde srst vytrhejte hodně nakrátko a efilačními nůžkami zastřihněte chlupové víry, aby netrčely. Na předhrudí nechte pruh srsti.


4. Citlivá místa
Na závěr vemte pemzu, jíž lze dobře odstranit jednotlivé chloupky, které nezachytil trimovací nůž. Pemzou lze rovněž odstranit chlupy na hrudníku a slabinách, kde by psa trimování mohlo bolet nebo lze tyto partie opatrně vystříhat efilačními nůžkami. JRT by měl mít plytký, málo objemný hrudník, a proto je třeba srst zde odstranit tak, aby netvořila nehezké závěsy a opticky neprohlubovala a nerozšiřovala. Pemzu lze vlastně použít jako kartáč, který přerostlé a přečnívající chlupy zachycuje a jednosměrným tahem vytrhává, přitom nedělá do srsti žádné díry nebo zuby, je možné ji však použít i jako trimovací nůž.


5. Dokončení
Nakonec se na psa podívejte jako na celek a dodělejte detaily, které jste opomněli nebo které nějakým způsobem ruší celkový dojem. Celá tato záležitost netrvá déle než jednu hodinu a většina psů to vše snáší bez nejmenších problémů. Pokud Vám jde vyloženě o výstavní úpravu psa, měli byste ji provést u broken srsti minimálně dva týdny a u hrubé srsti minimálně dva měsíce před výstavou a pár dní před inkriminovaným datem dodělat jen drobnosti tak, aby celá úprava půspbila co nejpřirozeněji.


6. Koupání a péče o srst
Pokud nenavštěvujete výstavy, měli byste psa koupat jen výjimečně a to speciálním šamponem na drsnosrsté teriéry. Pakliže to není nezbytně nutné, raději ho osprchujte silným proudem vlažné vody, popřípadě zapudrujte speciálním práškovým šamponem, který vetřete do suché srsti a následně jej důkladně vyčešete. Jack Russell teriérera před výstavou nikdy nešamponujte. Zjemnila a tzv. otevřela by se mu srst a to by bylo velmi nežádoucí. Při koupání chraňte psovi oči, uši a veškeré sliznice, aby se tam nic z šamponové kosmetiky nedostalo. Pokud by k tomu přeci jen došlo, oči vypláchněte borovou vodou, ostatní dutiny vyčistěte vatovými tampóny a vytřete do sucha.


7. Úprava a péče o hladkou srst
Co se týče koupání, platí pro hladké jedince stejná pravodla jako pro drsné. Psa průběžně kartáčujte, v době línání intenzivněji. Na hladkou srst používejte gumové hřebílko, na drsnou kartáč. Pro výstavní účely by se měla upravovat i hladká srst. K této úpravě Vám postačí efilační nůžky a gumové hřebílko. Nůžkami byste měli zastřihnout přečnívající chlupové víry na krku, stehnech, břiše a upravit ocas podobně jako u drsnosrsté formy tohoto plemene.


8. Na závěr
Závěrem je třeba zdůraznit, že Parson i Jack Russell retiér je lovecké plemeno, které dlouhá léta nepoléhalo žádným módním výstřelkům výstavních kruhů a takovým by mělo i zůstat. Jedná se o velmi vytrvalého a odolného psíka, který by měl působit co nejpřirozenějším dojmem a taková by měla být i jeho stavba těla, typ srsti a ostatní proporce, jež by měly splňovat účel, pro který bylo toto plemeno vyšlechtěno!


ZPŮSOB LEPENÍ UŠÍ

Jackové prožívají při svém růstu odlišní období a fáze svého života. Časový úsek přibližně okolo čtvrtého měsíce života, kdy začnou padat mléčné zuby se nazývá „přezubování“ Toto období se však netýká jen výměny zubů, ale i růstu. Celkově je to velký nápor na malý štěněčí organizmus. Pokud dostává štěně kvalitní krmivo s vhodným poměrem fosforu a kalcia, je vše v podstatě v pořádku, jen je třeba dát pozor na tvar a postavení uší. Každý správný Jack je má mít klopená dopředu a přilehlá k hlavě. V již zmíněném období se může stát, že uši začnou být poněkud neposedné, zvedají se, lámou nebo uvolňují. Proto je třeba dát ouškům správný tvar a směr. Nejlépe je to možné zajistit podlepováním a masírováním. Lepení uší má však význam jen u mladých psů, kterí ještě nedokončili svůj vývoj, tj. cca do devíti měsíců věku, později je to již neúčinné. V následujících odstavcích jsou popsány tři nejběžnější způsoby podlepování uší.
lepení uší jack russell teriéra lepení uší jack russell teriéra


První způsob
Způsob je méně „drastický“ pro ucho ale současně velmi účinný při menších vadách, které souvisejí především s obdobím „přezubování“ než se špatným tvarem ucha nebo chybným klopením. Jak je vidět na obrázcích, na podlepení potřebujete obyčejnou širší lékařskou leukoplast, kterou je třeba po její délce rozdělit na dvě půlky. Lepit začnete od místa, kde by se mělo ucho přirozeně klopit směrem ke špičce a to tak, že jednu půlku leukoplasti přilepíte z vnitřní strany ucha a druhou nalepíte vně. Tak se zpevní vnější okraj ucha, které se doposud jakoby prolamovalo a určíte mu správný tvar a směr klopení.
lepení uší jack russell teriéra lepení uší jack russell teriéra lepení uší jack russell teriéra

Druhý způsob
Způsob je mnohem „drastičtější“, avšak velmi účinný u psa, jehož ucho vykazuje nějakou větší vadu a první způsob byl neúčinný. Část ucha, směrem od špičky k místu klopení, je třeba podélně přehnout a v půlce přelepit náplastí, viz obrázek. Tím se vytvoří z ucha rolička, která uchu diktuje správný tvar a směr klopení. Ovšem pozor, touto úpravou mohou uši zůstat ošklivě polámané. Obecně tedy doporučuji volit tento způsob pouze tam, kde vše ostatní selhalo.
lepení uší jack russell teriéra lepení uší jack russell teriéra lepení uší jack russell teriéra

Třetí způsob
Pro stavějící se uši. Odstřihněte si čtyři kousky leukoplasti, dva delší a dva kratší. Delší část nalepte na špičku ucha z vnitřní strany, kratší část ze strany vnější. Stejným způsobem oblepte i druhé ucho. Nakonec obě části leukoplasti spojte pod bradou tak, aby nelepily a zároveň neškrtily. Úkolem je tahat uši mírně směrem dolů, do správné polohy. Vzhledem tato úprava připomíná helmu.
lepení uší jack russell teriéra lepení uší jack russell teriéra lepení uší jack russell teriéra
lepení uší jack russell teriéra lepení uší jack russell teriéra lepení uší jack russell teriéra


Pokud se do podlepování pustíte, nikdy nezapomeňte na to, že čas od času je třeba uši odlepit a nechat je odpočinout. Podlepené uši je třeba denně kontrolovat a sledovat, zda nejsou zarudlé nebo zhnisané. Používejte jen nezávadné šetrné materiály, které psu nijak neškodí.


Slovo na závěr, vyloženě špatné uši se pravděpodobně nedají ničím napravit a někdy je možná lepší je nechat tak, než násilím mnohdy zbytečně určovat, jak by asi měly vypadat. Nicméně pokusit se o to můžete.


Údaje o autorovi:
Leona Urbanová, www.parson-jack-russell.wz.cz
jack russell teriér jack russell teriér

TRIMOVÁNÍ

Lakelandi mají dvojitou srst. Jemnou podsadu, která zajišťuje teplo, a hrubou vnější srst, která chrání psa před živly. Srsti se lakeland zbavuje přirozeně. Ruční odstraňování u psa nejen, že kontroluje toto zbavování srsti (protože vytrháváte srst v pravidelných intervalech), ale také podporuje růst nové srsti a udržuje strukturu a barvu srsti. Rozdíl mezi neupraveným a upraveným lakelandem je ohromující. Zcela nedotčený lakeland ztrácí typické tvary pro lakelanda a má dlouhou kudrnatou srst vybledlé barvy, která je mnohem jemnější na dotek, než srst ručně upravovaného jedince. Většina majitelů lakelanda však má své psi vytrimované nůžkami, čímž obětují barvu (srst se stává mnohem vybledlejší) a strukturu ( srst je mnohem jemnější), ale když se to dělá správně , dosáhne lakeland ikonického tvaru. Pokud se bude lakeland kartáčovat pravidelně (nejméně dvakrát týdně), nebude jeho srst matná a pes se bude cítit pohodlně a šťastně.

lakeland teriér
Pokud se Lakeland upravuje ručním vytrháváním a dělá se to správně, psa to v žádném případě nebolí. Chlupy se musí odstraňovat přirozeně, takže se pak napomáhá procesu odstraňování umírajících chlupů a umožňuje se novým, aby vyrostly. Ruční vytrhávání pejska bolet nebude, pokud se bude pamatovat na to, že chloupky musí být vytahovány ve směru růstu srsti. Když se člověk učí jak ručně upravovat, musí být velmi opatrný, neboť i když směr růstu srsti je snadný vidět na lakelandových zádech (roste směrem od hlavy k ocasu), jsou i místa, na kterých to lze vidět celkem těžko, jako třeba po stranách krku (zde srst roste různými směry). Čím delší bude srst psa, tím těžší je určit směr růstu. Na začátku vám mohou být užitečné obrázky dobře upraveného lakelanda (nebo to reálně vidět na vlastní oči, pokud máte možnost), aby jste viděli, jak srst roste.

Chloupky jsou natažené ve směru růstu. Chcete-li vědět, jak dalece odstranit srst a na jakých místech, je lakeland rozdělen na několik částí. Následující diagram vše usnadní:
lakeland teriér
Sekce označené „A“ se nazývá plochá rovina. Zde jsou chloupky nejkratší a leží rovně na těle (odtud název). U výstavních psů se tyto oblasti upravují jednou týdně.
Sekce označené „C“ představují to, co nazýváme kabát nebo plášť. V těchto úsecích se podsada upravuje pomocí hrabiček a zbytky hrubé srsti se odstraňují do střední délky.
Sekce označené „B“ jsou úseky mezi plochou rovinou a kabátem, kde se chloupky vytrhávají takovým způsobem, že se postupně mění z kratších na delší nebo naopak.
Sekce označené šipkami se nazývají doplňky. Tyto oblasti na končetinách a kolem čumáku mají jak podsadu, tak i vnější srst a jsou to místa, kde jsou zbývající chloupky nejdelší.

Samozřejmě ideální délka jednotlivých úseků záleží do značné míry na jednotlivém psovi. Obecně platí, že lysý lakeland potřebuje 6 dní, aby mu narostla plochá rovina, 6 týdnů, aby mu vyrostl obstojný kabát a kolem 6 měsíců, aby mu narostly pěkné doplňky.
lakeland teriér

Eva Černohubová - tvorba www stránek pro chovatelské stanice, grafické návrhy a fotografování psů